top of page

AVATUD MAJAD nr 49:

(p)UIT Tartu

linnatuur

Mirko Traks.jpg

foto: Mirko Traks

Linnafestival UIT koostöös Eesti Arhitektuurimuuseumiga

Tuurijuht: URMO METS

Toimumisaeg: 22 august 18:00

Kogunemispaik: Näituse 25, Tartu (Lemeksi kontorihoone ees)

Kestus: kuni 3 tundi 

NB! Tuur toimub ratastel. 

 

Tuuril osalemiseks on vajalik eelnev registreerumine: info@arhitektuurimuuseum.ee

Grupp on täis!

Puit on oluline. Puit on vastuoluline. Paljude tehismaterjalidega võrreldes on puit kordades säästlikum. Säästlik maailm vajab puitu. Ka Eesti ühiskond vajab puitu ja peab elavat materjali endale kalliks. Kalliks peetakse ka raskesti sõnastatavat metsa kultuurifunktsiooni. Seekordne Avatud Majade ekskursioon utsitab mõtisklema puidu rolli üle tänases ehituses – lähme tutvuma vana puitlinna Tartu uue arhitektuuriga.

 

Arhitektide ja puidusektori eestvedamisel on viimastel aastatel puidust aina ambitsioonikamalt ehitama asutud, ka mastaapseid ühiskondlikke hooneid. Valminud on Viimsi riigigümnaasium, kavandamist ja ehitamist ootab pretsedenditult suurim puitmaja - Keskkonnamaja ehk keskkonnaministeeriumi, keskkonnaagentuuri ja Eesti loodusmuuseumi ühishoone Tallinnas. Eesti siseturu jaoks püstitatakse ehitatud ruutmeetrite arvu järgi puitkonstruktsioonis hooneid vaid vähesel määral, suurem on see näitaja eramajade ehituses. Lõviosa Eestis toodetud puitmajadest valmistatakse aga ekspordiks.

 

Tuuri jooksul külastatakse nelja väga eriilmelist puitehitist ning tehakse nendega tutvust nii seest kui väljast. 

2014. aastal algatatud Eesti Arhitektuurimuuseumi sarja Avatud Majad peamiseks eesmärgiks on Eesti elanike arhitektuuri- ja ruumiteadlikkuse tõstmine. Ekskursioonide käigus viiakse arhitektuuri- ja linnaruumihuvilised tuntud hoonetesse ja kohtadesse, kuhu pole argipäeval põhjust minna või kuhu turvarežiimi ranguse tõttu tavaliselt ei pääse. Ekskursioonide abil on võimalik anda huvilistele aimu, mis paikneb tuntud hoonete sees, kes seal töötavad ja toimetavad, heita pilk sellele, kui mitmekülgset elu elatakse tuttavate fassaadide taga. Välja valitud objektide puhul on enamasti tegemist eriliste, linnaelus tähtsat rolli mängivate hoonetega.

Sarja toimumist toetab Eesti Kultuurkapital.

Lisainfo: Urmo Mets, urmo@kolmkoma.ee

bottom of page