top of page

JAAMAMÕISA OJANIIDU FILMIÕHTU
“NATURA URBANA”

filmiõhtu

IMGP9311 (1).jpg

foto: Gabriela Urm

Toimumisaeg: 18. AUGUST 21.30

Asukoht: Jaamamõisa 3

Kestus: 72 min
Tasuta

Ootame teid Jaamamõisa ojaniidule vaatama Berliini linnalooduse kujunemisest jutustavat filmi "Natura Urbana: The Brachen of Berlin".
 

2021. aastal külvasid vabatahtlikud linnaruumi huvilised ja Tartu Üliõpilaste Looduskaitseringi liikmed ojaniidule üle 100 eestimaise taimeliigi. Nüüdseks on ojaniit saanud Annelinna garaažide vahe kolme hooaja jooksul kosuda - niidetud on seda vaid korra aastas. Peale suvist heinategu on paras aeg koguneda ja nautida hilisõhtut linnaniidul filmi seltsis. Kohaliku garaažiühistu lahkel loal näitame filmi justkui selleks loodud seinale.

 

Mõnusaks olemiseks palume osalejatel istumise alla võtta piknikutekk, kohapeal on olemas ka paarkümmend tooli. Filmi kõrvale pakume sooja jooki ja näksimist. Palume võtta kaasa oma joogitops.

FILMIST

Berliini maastikud kujundati ajaloo võtmehetkedel radikaalselt ümber, et tekitada hulgaliselt ebatavalisi või ootamatuid elupaiku. Sõjajärgsetel aastatel domineerisid linnas kummalised killustikumaastikud, mis sattusid suure kultuurilise ja teadusliku huvi keskpunkti. Külma sõja aegne geopoliitiline jaotus muutis Lääne-Berliinist tekkinud “saarelinna” eksperimentaalseks tsooniks. Müüri langemisega 1989. aastal tekkis mahajäetud hoonete vahele ja mööda endist “surmavööndit” mitmeid uusi tühimikke.

Filmi (Režissöör Matthew Gandy, 2017) fookuses olev Brachen ehk söötis olev maa ühendab omavahel mitmed maailma linnade aktuaalsed teemad: avaliku ruumi tähenduse muutumise, ökoloogiliste teadmiste roll linnapoliitikas ja selle, kuidas marginaalsed ruumid linnas on olnud kultuurilise ja teadusliku inspiratsiooni allikaks.


Film on saksa ja inglise keeles ning ingliskeelsete subtiitritega.

Filmiõhtut korraldab bioloog Jürgen Karvak koostöös UIT festivaliga.

bottom of page