top of page

HIINALINNAST HANSALINNA

linnatuur

ülejõe.jpg

Tuurijuht: ENRIKO TALVISTU 

Toimumisaeg: 21. august 18:00

Kogunemispaik: Sõpruse puiestee ja Jaama tänava ristil, Olerexi tanklas

Kestus: kuni 2 tundi 

NB! Tuur toimub ratastel. 

 

Tuuril osalemiseks on vajalik eelnev registreerumine: liisi@uit.ee 

Grupp on täis!

Reisijuht Enriko Talvistu tutvustab: 

 

“Jalgrattasõidu eesmärgiks on näidata neid linnapiiri-äärseid maid, mis nõukogude ajal jäid enamuste tavakodanike jalakäigupiiridest välja. Ometi on need mingil moel seotud ka Tartu varasema, keskaegse arenguga. Tänaseks on need erinevad kultuurikihistud hakanud kattuma. Selleks, et mõista, mis seal oleks kõik võinud olla või saab lähitulevikus olema, on vaja neid konkreetseid kattumispaiku tunnetada ja mõtestada. Matk algab nö nõukogude sõjaväe Hiinalinnakust (nende endi antud nimetus), läheb läbi garaažilinnaku ning jõuab ka Tartu vana piirikivini. Seejärel laskume läbi paljunäinud hoovide ja tänavate tasapisi alla Hansalinna. Kogu matka pikkus ratastel on umbes 4-5 km, aga seda aeglases tempos, vahepeatustega. Lõpetame linnamuuseumi juures Kivi tänaval. Algus on Sõpruse puiestee ja Jaama tänava ristil, Olerexi tanklas. Kõik täiendused matkal osalejate poolt on teretulnud. Kogu Teie aega kulutame ehk maksimaalselt 1,5-2 tunni jagu. Kuulamishuvi puhul rohkemgi.”

Enriko Talvistu on kunstiajaloolane, kriitik ja publitsist, kes on aktiivselt sõna võtnud ajakirjanduses Tartu linna arengu teemadel. On koostanud arvukalt muinsuskaitse eritingimusi. Ta on avaldanud näituseülevaateid ja arvustusi ning käsitlenud Tartu ehitusmälestisi. Algatas koos Martti Preemi ja Silver Vahtrega 1991. aastal Tartus rahvusvahelise linnakujundus- ja arhitektuurialased meistrikursused "Ristmik". Talvistu oli 1986. aastal vanade Tartu tänavanimede taastamise eestvedaja. Selle tegevuse tulemusena õnnestus näiteks raekoja hoone 200 aasta juubeliga seoses nimetada Nõukogude väljak Raekoja platsiks. (Vikipeedia)

 

Talvistu sulest on ilmunud mitmed Tartu-teemalised raamatud, näiteks fototihedad “Tartu mustrid” (2017) ja “Tartu tagahoovid” (2018). 

bottom of page