LINNAPARASIIDID:
NUNO PIMENTA (PT)
installatsiooniprogramm
LINNAPARASIIDID / 18.-21. august
10 teost / üle linna / erinevad asukohad
Tänavune UIT festivali installatsiooniprogramm võtab luubi alla parasiitarhitektuuri. Nii kohalikud kui ka rahvusvahelised kunstnikud on linna vaadanud n-ö parasiidi pilguga, otsides uusi eluvõimalusi ruumi puudu- või ülejäägis. Linnaparasiidid on leidnud endale peremehe imekitsas ruumis hoonete vahel, mahajäetud tehasehoones, rohtukasvanud tiigis ja unustusse vajunud kinos. Installatsioonid on puistatud üle Tartu, mine otsi nad üles!
foto: Luisa Rodrigez
NUNO PIMENTA (PT) “Basseiniklubi”
18.-21. august 12:00-20:00
Tähe 4
​
See veider bassein Tartu Ülikooli endise füüsikahoone kõrval ehitati 1980ndatel ja oli mõeldud mingi mõistatusliku süsteemi või mehhanismi jahutamiseks, mida aga kunagi käiku ei pandud. Ka nüüd, aastaid hiljem, püsib see kasutu betoonist struktuur puutumatuna ja justkui midagi oodates – salapärane tume süvend ühes Tartu kauneimas linnaosas.
“Basseiniklubi” on parasiitlik sekkumine, mis kasutab olemasoleva toretseva väljanägemisega struktuuri ainulaadseid omadusi, et luua ajutine avalik taristu tavaliselt hüljatud ja kättesaamatusse paika linnaruumis. Tegu on väljamõeldud stsenaariumiga: basseini häguse ja mudase vee kõrval asub kummaline koht lõõgastumiseks ja mõnulemiseks. Seda imelikku väljapanekut võib tõlgendada erinevat moodi – mõned näevad selles utoopilist ideed, teised düstoopilist nägemust –, kuid eelkõige on see mõeldud teadlikkuse tõstmiseks ning vestluse stimuleerimiseks, et seda unustatud paika mõtestada ja leida sellele tulevikus võimalikke kasutusviise.
Toetajad: Tartu linn, Eesti Kultuurkapital ja Camoes Institute.
Tänud: Estiko
​
Nuno Pimenta (sünd 1985 Portos) töötab välja transdistsiplinaarset meetodit kunsti ja arhitektuuri uutmoodi väljendamiseks. Tema looming keskendub igapäevaste ja harilike ehituselementide ja -tehnikate omastamises ja õõnestamises, et luua selle kaudu uusi sotsiaalseid ja poliitilisi narratiive.
Pimenta on Porto Ülikoolis omandanud magistrikraadi arhitektuuris ning magistrikraadi avaliku ruumi kunstis ja disainis.
Viimastel aastatel on ta töötanud paljudes erinevates kunstivaldkondades, näiteks ajutine arhitektuur, installatsioonid, kunst avalikus ruumis, näituste kujundamine ja performance.
​