top of page

LINNAPARASIIDID:
VARVARA & MAR (EE/ES)

installatsiooniprogramm

LINNAPARASIIDID / 18.-21. august

10 teost / üle linna / erinevad asukohad
 

Tänavune UIT festivali installatsiooniprogramm võtab luubi alla parasiitarhitektuuri. Nii kohalikud kui ka rahvusvahelised kunstnikud on linna vaadanud n-ö parasiidi pilguga, otsides uusi eluvõimalusi ruumi puudu- või ülejäägis. Linnaparasiidid on leidnud endale peremehe imekitsas ruumis hoonete vahel, mahajäetud tehasehoones, rohtukasvanud tiigis ja unustusse vajunud kinos. Installatsioonid on puistatud üle Tartu, mine otsi nad üles!

1_Varvara-&-Mar_by_Laura_Strandberg.jpg

foto: Laura Strandberg
 

VARVARA & MAR (EE/ES) “NFT pood"

Avatud 18.-21. august 12:00-20:00

Vahi tankla (Vahi tänav, Mõisapargi bussipeatuse juures)

Kunstnikud avavad vanas tanklas NFT hüpikpoe. NFT on asendamatu digitaalne žetoon ehk teisisõnu sertifikaat, mis tõendab digitaalse vara ehtsust ja algupära. Krüptovaluutal on tänaseks maailmamajanduses oma kindel roll, kuid mis on NFT kunst ja millise kunstituru see loob? NFT kunsti pood toimib alternatiivses majandusmudelis, kus kaubeldakse krüptovaluutaga. See on pood/galerii/kohtumispaik vanas bensiinijaamas. Sarnaselt kütuse hinnaga kõiguvad ka NFT hinnad ja kunstiteoste väärtus väga palju, luues seeläbi palju uusi võimalusi, kuid põhjustades ka omajagu kahju. 

Kunstnikud on suurema osa ajast hüpikpoes kohapeal olemas ning pakuvad võimalust kogeda individuaalset osaluspõhist etendust kõigile, kes NFT maailma sukelduda julgevad, kuid oodatud on ka need, kes lihtsalt veidi muutuvast majandusest ning teistest suurtest ja väikestest teemadest jutustada soovivad.

Tänud: Urmas Koch ja Olerex
Toetajad: Tartu linn ja Eesti Kultuurkapital

Varvara & Mar kunstnikeduo on loodud 2009. aastal ja selle moodustavad Varvara Guljajeva (sünd 1984 Tartus) ja Mar Canet (sünd 1981 Barcelonas), kelle teosed on sageli tõukunud digitaalajastust. Oma kunstnikupraktikas seisavad nad silmitsi sotsiaalsete muutustega ja tehnoloogilise ajastu mõjudega. Peale selle huvitab neid kineetika ja osaluskunst, mis on oluline osa nende loomingust. 

 

Kunstnikepaar on oma teoseid näidanud arvukatel rahvusvahelistel näitustel ja festivalidel. Varvara & Mar töid on eksponeeritud ZKM-is (Karlsruhe), MAD-is (New York); FACT-is (Liverpool), Santa Monicas (Barcelona), Barbican Centre’is (London), Onassise kultuurikeskuses (Ateena), Ars Electronica Museum-is (Linz) jpt. 

 

Varvara omandas doktorikraadi 2018.a Eesti Kunstiakadeemias. Tal on magistrikraad digitaalmeedias Lübecki Ülikoolist (ISNM) ja bakalaureus infotehnoloogias TTÜ IT Kolledžist.

 

Mar on kaitsnud bakalaureusekraadi nii ESDi School of Designi (Barcelona) kunsti ja disainiosakonnas kui ka University Central Lancashire’i (UK) arvutimängude arenduse osakonnas ning magistrikraadi interaktiivse kunsti (Interface Cultures) alal Linzi Kunsti- ja Disainiülikoolis. Praegu on Mar BFMi doktorant ja CUDAN-i uurimusgrupi osa. 

Varvara & Mar koduleht

bottom of page