LINNAPAUSID:
MARCO MANFREDINO (IT/EE)
installatsiooniprogramm
LINNAPAUSID / 16.-19. august
9 teost / üle linna / erinevad asukohad
2023. aasta festivali katusteema "Linnapausid” keskendub Tartu tühermaadele ja tühimikele. Need on üleminekufaasis ja taltsutamata paigad, mil esmapilgul ei tundu funktsiooni olevat, kuid ometigi on neil väärtus sellistena, nagu nad on. Uurime koos kunstnikega linnapauside mõju ja tähendust linnaruumis. Linnapausidest ajendatud installatsioone loovad üheksa kunstnikku või kollektiivi Eestist ning välismaalt, neist kolm on noored arhitektid, kes on valitud programmi avatud konkursi kaudu.
MARCO MANFREDINO (IT/EE) “Kesklinnas silla all”
16.-19. august 12.00-20.00
Kroonuaia silla all (Ülejõe poolel)
Sillad on märkimisväärsed rajatised, mis on loodud füüsiliste takistuste ületamiseks ja sidemete loomiseks kahe muidu raskesti ligipääsetava punkti vahel. Aga mis selle all toimub? Sillaalune ala pole kunagi inimkasutuseks mõeldud, ometi on sellel alati eriline tähendus olnud – ruum, mis on kuidagi tavaotstarbeliselt määratlemata.
Altpoolt vaadatuna on sild seinteta katus. Kuigi selle struktuur pakub peavarju, võimaldab konkreetse planeeringu puudumine all olevate piirkondade jaoks inimestel ruumi spontaanselt kasutada, pakkudes võimalusi tegevusteks, mis mujal ei pruugi olla teostatavad. Olgu selleks grafiti, jõest kala püüdmine, sõpradega kohtumine või ootamatu vihmasaju eest varju otsimine, silla alune ruum saab oma erilise tähenduse inimeste mitmekülgsetest tegevustest.
Installatsiooni eesmärk on juhtida tähelepanu selliste ebatavaliste ruumide tähtsusele. Ehitades silla alla platvormi, püüab installatsioon julgustada inimesi neid alasid kasutama ja nende pakutavaid võimalusi uurima.
​
​
Marco Manfredino on Itaalia arhitekt ja disainer, kes praegu töötab Tallinnas. Arhitektuuri õppis ta Itaalias Firenze ülikoolis, kust sai bakalaureusekraadi ning hiljem omandas magistrikraadi säästva arhitektuuri ja vastupidavate strateegiate alal Belgias KU Leuveni ülikoolis.
​
Manfredino on oma karjääri jooksul töötanud arhitektuurivaldkonnas nii Itaalias kui ka Eestis, tehes rahvusvahelisel tasandil koostööd erinevate firmade ja institutsioonidega, sealhulgas Hábitat para la Humanidad Paraguays ja Fisheye Belgias.
​
Tema peamine huvi arhitektuuris on jätkusuutlikud disainiprotsessid, kuid võrdselt tõmbavad teda ühiskondlikult seotud projektid, mis tähtsustavad kogukonna kaasamist ja arhitektuuri kollektiivset kasutamist. Oma viimasel ametikohal Lumias avanes tal võimalus panustada olulistesse projektidesse, mis hõlmasid ajaloolise pärandiga hoonete säilitamist ja ümberehitamist, mida teistest projektidest eristab Lumia kaasaegne lähenemine ja kõrged arhitektuuristandardid.
​
Pühendudes jätkusuutlikule arengule ja hinnates sügavalt arhitektuuri kultuurilist tähtsust, jätkab Manfredino oma teekonda mõtestatud ja jätkusuutlike ruumide loomisel, kus inimeste elu saaks edeneda.